İşte çok merak edilen TOFAŞ'ın kısa tarihi!

tofaşın tarihi

Otomobil sektörünün köklü şirketlerinden Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve

6 bin 500 çalışana sahip. Şirket, 2014 yılında, 7,4 milyar TL satış geliri ve 574 milyon TL net kâr elde etti. Yeni model projeleri kapsamında 330 milyon Euro tutarında yatırıma imza attı. Tofaş, son günlerde ise Renault fabrikasındaki işçilerin başlattığı ve Tofaş, Coşkunöz ve Mako'da çalışan işçilerin de katılımıyla genişleyen iş bırakma eylemleriyle gündemde. İşçi eylemleriyle gündeme oturan Tofaş fabrikasında hangi markaların üretimi gerçekleşiyor?

Tofaş, Türkiye'nin otomobil tarihinde yaptığı hangi atılımlarla yer alıyor?

Tofaş'ın temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu'nun kurucusu Vehbi Koç tarafından atıldı.

Fabrika açılışı, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel tarafından, 12 Şubat 1971 yılında yapıldı.

Şirketin CEO'luğunu yapmış olduğu isimler: Gıuseppe Guarnero ,Temel Atay, Jan Nahum Ceo, Antonio Bene, Diego Avesani Ceo , Alfredo Altavilla, Ali Pandır Ceo, Kamil Başaran. 2015'in Ocak ayından itibaren ise Tofaş'ın CEO'luk görevini Cengiz Eroldu devraldı. 

1994 yılında 1 milyonuncu, 2003 yılında ise 2 milyonuncu araç töreni yapıldı. 

Murat 124 modeli ile seri üretime başladı. Tofaş’ın efsanevi modeli Murat 124, bir döneme damgasını vurdu. Özellikle 1970’lerin ortasında, Murat 124 sahibi olmak bir statü simgesiydi. Ekonominin krizde olduğu, arz-talep dengesinin bozulduğu bu yıllarda otomobil almak için zaten sıra beklemek gerekiyordu.

Bu modelleri sırasıyla Tipo, Uno, Siena, Palio, Marea, Brava, Albea, Doblo, ve Linea modelleri izledi. 2007 yılı sonunda Fiorino modelinin üretimine başlandı. Tofaş 2009'da yeni Doblo'yu, 2012'de ise yeni Linea'yı üretmeye başladı. 

Sonraki Makaleye Git

Diğer Makaleler