Türkiye ihracat üssü olacak

Dünya ekonomisine büyük ölçüde yön veren isimleri, genç girişimcilerle buluşturan G20 ekibi Genç Girişimciler İttifakı (GGİ) G20 zirvesinde konuşan Philip Morris - Sabancı Türkiye Genel Müdürü Enrique Jimenez, Türkiyenin yatırım potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti. Jimenez, durumu açıklamak için şu sözleri kullandı ; " Türkiye yatırımcılar için bir cazibe merkezidir" dedi. Philip Morris/Sabancı olarak bugüne kadar Türkiye de 680 milyon dolar gibi büyük meblağda yatırımlar yaptık dedi. Bununla beraber İhracat hacimlerinin 2010 dan bu yana yaklaşık olarak üç katı arttığını söyledi. Dünyada 40'ın üzerinde fabrikalarının bulunduğunu Philip Morris International, yeni yatırım için üst üste iki kere Philip Morris International'ın en iyi fabrikası seçilen İzmir-Torbalı daki fabrikalarının olduğunu söyledi. Ve yapılacak olan 80 milyon dolarlık yeni yatırımların ihracat kapasitesini arttıracaklarını belirtti. Türkiye yeni üretim yılında yapılacak olan yatırımımızla bölgede ihracat üssü olacak dedi.

 

 

Aselsan ve Turkcell 5G için anlaştı

5G teknolojisi

Ülkemizde büyük yatırım ve girişimlerde bulunan iki firma Türkiye'yi bir adım daha ileri taşıyabilmek için devasa bir projeye imza attılar. Turkcell ve Aselsan 5G mobil uygulaması için aynı masaya oturdu ve imzaları attılar. Bu iki büyük firma bu proje ile Türkiye'yi tüketici durumundan üretici konumuna taşımayı hedefliyorlar.

Bu proje için Ar-Ge yol haritası oluşturmak ve beraberinde standartlara uygun şekilde geliştirilecek ürünlerle yerel ve uluslararası pazarlarda ticari başarıyı yakalamakta planlar arasında. Bu anlaşmayla önümüzdeki senelerde  5G teknolojisi ile patent portföyünü geliştirmek, Türkiye'nin yüksek teknoloji üretim kapasitesini ve ihracatını artırmak planlanıyor.

KOBİ'yi bekleyen 6 sıkıntı!!!

kobiyi bekleyen sıkıntılar

2014, KOBİ için riskli bir sene olacak. Ağırlıklı olarak iç piyasaya çalışan KOBİ, satış yapmakta zorlanacak. Faiz ve kur sebebiyle de maliyetler artacak. Vadeler ise uzayacak. Bu tabloyu ortaya çıkaran Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 2014’ün zor bir yıl olacağına dikkatlerimizi çekiyor. 

Ancak ona göre 2015, yönetilemeyecek bir sene değil. Karadere, “En Başından bu uyarıları dikkate alan KOBİ'miz için bu yılda sağ-salim çıkmak mümkün olacaktır” dedi. Büyümedeki sıkıntılar ve FED’in kararları KOBİ’ye de yansıdı. 

Diğer Makaleler