Ülkenin girişimci ruhu KOBİ

Yayınlanma iş dünyası

kobi ne demek

 

Türkiye’nin en büyük avantajlarından birisi girişimci ruha sahip olmalarıdır. Girişimcilik örneği olarak KOBİ’ler ekonominin girişimci ruhu olarak gösterilebilir. Bir nevi ülkemizin yükünü taşıyan lokomotifler olarak da düşünülebilirler.

KOBİ'lik tanımına giren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler Türkiye ekonomisinin lokomotifleridir. Ülkedeki işletmelerin yüzde 90’ından fazlasının da KOBİ olduğu düşünüldüğünde önemlerinin oldukça fazla olduğu ortaya çıkıyor. KOBİ tanımının genel ölçütü olarak çalışan sayısı ve ciro baz alınıyor. 250 kişiden az çalışanı olan cirosu 25 milyon TL’yi aşmayan firmalar KOBİ olarak adlandırılıyor.

İHRACATTAKİ ÖNEMLERİ ve PAYLARI NE ?

Türkiye’de “KOBİ’ler ekonomide toplam istihdamın yüzde 76’sını, toplam katma değerin yüzde 55’ini, toplam cironun yüzde 64’ünü gerçekleştirirken, toplam yatırımların ise yüzde 54’ünü gerçekleştirmektedir. KOBİ’lerin toplam ihracattaki payı ise yüzde 60’dır” bilgisini verdi.

KOBİ'ler ile ilgili diğer bir düşünce ve tespitte şöyledir ;

Dünya ihracatından daha fazla pay alan, özgün tasarımlı ürünleri çoğaltmak ve çevreye duyarlı bir sanayi anlayışına geçişi hızlandırmak istediklerini ve Bunu üç Y förmülüne bağladıkları belirlenmiştır. Yani ‘yerli, yenilikçi ve yeşil’ üretim şeklinde formülize edilmiştir.

 

Sonraki Makaleye Git

Diğer Makaleler